Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR
 
اگر می‌خواهید بیاموزید كه چگونه از خودتان بهتر مراقبت کنید و به حس آسودگی و آرامش خاطری عمیق دست یابید و اگر مشتاق هستید که به طور فعالانه در سلامتی و بهزیستی خود نقش داشته باشید، حضور شما را در دورۀ کاهش استرس بر اساس هشیاری بیمارستان آتیه خوشآمد می‌گوییم.
هشیاری کیفیتی اساسی و پایهای در انسان است، توجهی آگاهانه به آنچه در زندگی شما رخ می‌دهد، چیزی که امکان ارتباط بیشتر را با زندگی درونی و بیرونی‌تان فراهم می‌کند. همچنین، هشیاری نوعی تمرین است؛ تمرین برای پرورش بینش و درک بیشتر و مناسبتر. راهی است که به وسیلۀ آن و به صورت تجربی می‌آموزید که با درک اثر متقابل ذهن و بدن و بسیج کردن منابع درونی خود‌تان، هم برای رشد و هم برای التیام، از خود مراقبت بهتری به عمل آورید.
 
 چه کسانی از این دوره سود خواهند برد؟

دوره MBSR برنامه‌ای است برای غلبه بر:
· استرس ناشی از: کار، مدرسه، خانواده، مسائل مالی، بیماری، سالخوردگی، سوگواری، ابهام در مورد آینده و عدم تسلط به حالات خلقی و روانی و...
· مشکلات پزشکی: شامل بیماری‌ها و دردهای مزمن، فشار خون بالا، فیبرومیالژی، سرطان، بیماری قلبی، آسم، ناراحتی‌های گوارشی، بیماری‌های پوستی و ...
· آشفتگی‌های روانشناختی: شامل اضطراب، وحشتزدگی، وسـواس، افـسـردگی، خـستگـی مـفـرط، اخـتـلالاتخـواب و تغذیه.
· همچنین دوره های فوق در بهبود سلامتی و بهزیستی، از طریق تمرکز بر پیشگیری و یادگیری ”چگونگی مراقبت از خود“ نیز تاثیر بسزایی دارد.

 نحوه برگزاری دوره

این دوره كه مشتمل بر ۸ جلسه و هر جلسه به مدت دو و نیم ساعت میباشد به صورت مداوم و هفتگی  برگزار میشود. پس از هفته ششم یك جلسه نیم روزه نیز به عنوان روز هشیاری علاوه بر جلسات فوق با اعضاء گروه برگزار می‌شود.
از جمله مهارت هایی كه در طول دوره به شركت كنندگان آموزش داده میشود میتوان به موارد زیر اشاره كرد:
· آموزش تمرینات هشیاری با راهنمایی و هدایت مربی
· حرکات  کششی ملایم و هشیارانه
· گفتگوی گروهی و تمرینات مربوط به ارتباط هشیارانه، برای افزایش آگاهی در زندگی روزمره و برخورداری از اثرات مثبت آن
· آموزش‌های انفرادی جهت تكمیل مهارتهای ارائه شده در طول دوره به شركت كنندگان
· تکالیف خانگی روزانه
· ارائه بستۀ آموزشی از جمله جزوات و سی‌دی‌های تمرینی مربوط به افزایش مهارتهای هشیاری


امیر حسین ایمانی، روانشناس مشاور  از دانشگاه تورنتو كانادا بوده و دوره‌های آموزش مربی  MBSRرا در دانشكدۀ پزشكی دانشگاه ماساچوست و تحت سرپرستی دكـتر جـان کـَـبات زین، بنـیـانـگذارMBSR و دكتر ساكی سانتورلی، مدیر اجرائی مركز هشیاری در  پزشكی، بهداشت و جامعه در دانشگاه مذكور با موفقیت به پایان رسانده است.
 
 

نشانی: شهرک غرب، ميدان صنعت، تقاطع بزرگراه فرحزادی و شهید دادمان، بیمارستان آتیه، طبقه هفتم
شماره تماس: 88098712
پست الكترونیكی: info@behooshyari.com
سايت الكترونیكی: www.behooshyari.com


سایت مرکز جهانی هشیاری در  پزشكی، بهداشت و جامعه:
http://www.umassmed.edu/cfm/mbsr